פוסט אורח: מסחור תרופות לעומת מדיקליזציה

כמה מילות פתיחה מערן: כשפתחתי את הבלוג הזה היה לי ברור שארצה שעוד אנשים יכתבו בו. פסיכולוגיה היא מקצוע מאוד סובייקטיבי והרבה יותר מעניין להציג דיעות מגוונות של עוד אנשים מאשר להתמקד רק בי. הפוסט האורח הראשון שפורסם בבלוג היה מאת דניאל קורי ונכתב על פסיכותרפיה אסטרטגית וכעת אני מביא פוסט אורח שני שהוא לא בדיוק פוסט אורח אלא תרגום שלי לפוסט הזה מהבלוג המומלץ Neuroskeptic. ולפני שאפנה את המקום לאורח, אזכיר שאם אתם מעוניינים להתארח כאן ולכתוב על כל תחום שיש לו נגיעה בפסיכולוגיה, גם אם אתם לא מהתחום, אתם מוזמנים ליצור איתי קשר.
והערה אחרונה בעניין הפוסט עצמו. אני לא מסכים באופן מלא עם הרעיון המובא בו, אבל אני חושב שהוא מעניין וחיוני ומעורר דיון חשוב. יש לו נקודות השקה גם לתחום חם בימים האחרונים – הרפורמה בבריאות הנפש, ככל שזה נוגע לאבחנות פסיכיאטריות ואיך הן קשורות לקבלת טיפול על ידי המדינה. אולי אפרט על כך בפוסט נפרד.

*

דמיינו אדם בריא כשור, אך מרגיש לחוץ, מודאג או פשוט לא מאושר.

ודמיינו שמכל סיבה שהיא, אותו אדם מתייעץ עם רופא בנוגע לבעיותיו, מקבל אבחנה של דכאון או חרדה חברתית, או כל אבחנה אחרת, ויחד איתה מקבל מרשם לפרוזאק.

מה הבעיה בתמונה הזו? ובכן, זהו מקרה קלאסי של מדיקליזציה: פשוט כי המצאתי אותו כדי שיהווה דוגמה טובה למדיקליזציה. אבל מה רע במדיקליזציה? התרופות עצמן? אנשים רבים חושבים שכן, אך אם תשאלו אותי, התרופות הן החלק הכי פחות בעייתי של התהליך.

*

תרופות עולות כסף, אך לא הרבה: פלואוקסטין גנרי (fluoxetine הוא שמו של החומר הפעיל בתרופות אנטי-דכאוניות מסדרת ה-SSRI, כגון פרוזאק. ע"כ), זאת אומרת פרוזאק שאינו ממותג, עולה פחות מעשרה סנט ליום.

לתרופות יש תופעות לוואי, אבל אם האדם ההיפותטי שלנו לא מסתדר עם הפרוזאק שנרשם לו, אין שום דבר המונע ממנו לזרוק אותו לפח.

פרוזאק

אבחנה, לעומת זאת, היא משהו שהרבה יותר קשר להפטר ממנו. בתאוריה אפשר לבקש חוות דעת שניה מרופא אחר שיכריז עלינו כעל בריאים לחלוטים, אך מכל השיחות שלי עם פסיכיאטרים ומטופלים מעולם לא שמעתי על מישהו עם אבחנה נפשית שאבחנתו בוטלה כליל.

מה כל כך מזיק באבחנה של בעיה נפשית? היא משנה את האופן שבו אתם חושבים על עצמכם, בשלל דרכים שאינן פשוטות. בתור התחלה, סביר להניח שהיא תגרום לכם לחשוב מחדש על כל פעולות העבר שלכם ולשאול האם הן באמת נבעו מה"אני האמיתי" שלכם, או שמא נגרמו מהמחלה.

עכשיו, אם אתם באמת סובלים ממחלה נפשית, זאת אומרת שהאבחנה מדויקת, השינוי הזה הוא ככל הנראה מבורך; הוא עשוי לעזור לכם להבין שעם העזרה הנכונה אתם יכולים להשתנות ולהמנע מלבצע את אותן הטעויות שאתם מרגישים אשמים בגינן. אך אם אינכם חולים, אותו שינוי עשוי להזיק.

אבחנה מזמינה אתכם לחשוב על הבעיות שלכם דרך עדשות של ניתוח לא אישי ואובייקטיבי, או מה שנהוג לכנות "הגישה הקלינית" ((לקוראי העברית יש להדגיש שיש הבדל בין השימוש במושג "קלינית" במאמר זה מהשימוש המקובל בפסיכולוגיה המקומית. כאשר אנו אומרים "פסיכולוגיה קלינית" בארץ אנו מתכוונים למגוון גישות לטיפול בבעיות נפשיות בעזרת טכניקות הנובעות מפסיכולוגיה אנליטית, ניתוח התנהגותי ועוד. חלק הארי של גישות אלו מתאפיינות דווקא ביחס אישי וסובייקטיבי למטופל. השימוש במושג "גישה קלינית" כאן מתייחס למודל הרפואי שבו מאבחנים מחלה על סמך סימפטומים אובייקטיבים ולא על סמך מאפיינים אישיים של המטופל)). הגישה הקלינית היא מן הסתם הטובה ביותר עבור רוב המחלות הפיזיולוגיות. אם יש לכם כולרה, אתם חולים, זקוקים לאבחון ולקבלת הטיפול המתאים. מרבית האנשים יסכימו שהגישה הקלינית שימושית, אך בעייתית יותר, במחלות נפשיות ברורות כמו סכיזופרניה, הפרעה דו-קוטבית ((המוכרת כמאניה-דפרסיה)) ו(מקרים מסוימים של) דכאון.

אך אם הבעיה שלכם, או שורש הבעיה שלכם, היא שאינכם חולים אלא עניים, או סובלים מאפליה, או נמצאים בעבודה או מערכת היחסים הלא נכונה, או שאין לכם אחד מאלו וכן הלאה – במצב זה אבחנה נפשית היא חסרת ערך, וסביר להניח שמזיקה.

היא חסרת ערך מכיוון שאין מחלה לטפל בה, ומזיקה מכיוון שהיא מציבה את מקור הבעיות שלכם בתוככם (בנוירוכימיה שלכם, ב"חוסר איזון כימי"), וכך היא מסיטה את תשומת הלב מהנושאים האמיתיים שיש לטפל בהם ומהפתרונות האמיתיים. אולי כל מה שאתם זקוקים לו הוא שינוי של המצב בו אתם מצויים, לקיחת החלטה, אימוץ נקודת מבט חדש, להפסיק לעשות דבר מה.

*

האם ישנה תשובה? אנשים רבים רוצים שנפסיק לקחת כל כך הרבה תרופות אנטי-דכאוניות: שנהפוך את טרנד המדיקליזציה על ידי הפחתת כמות הכדורים שאנו לוקחים. אך ייתכן שישנה דרך אחרת: מסחריות.

נניח שאתם לא זקוקים למרשם כדי לקבל פרוזאק: אתם יכולים פשוט לרכוש תרופות SSRI בבית המרקחת ללא מרשם, כמו אספירין, מתי שרק תרצו. למה זה יגרום?

זה יכול לגרום לכך שיותר אנשים יקחו פרוזאק, למרות שאני כלל לא בטוח שזה מה שיקרה. מה שכמעט בטוח שיקרה הוא שהדרך שבה אנשים חושבים על תרופות אנטי-דכאוניות תשתנה.

מסחור של תרופות SSRI יגרום, לדעתי, לכך שאנשים המשתמשים בתרופות אלו יפסיקו להסתכל על עצמם כעל "מטופלים פסיכיאטריים" ועל התרופות כעל מזור ל"מחלה". במקום זאת הם יסתכלו עליהן יותר כמו על אספירין, או קפה, או בירה: משהו שעוזר להם "להרגיש טוב יותר", משהו שטוב שיהיה במצבים מסוימים, אך לא משהו שהולך לפתור את כל הבעיות שלהם. במילים אחרות, זה ימנע מאנשים בריאים בנפשם מלחשוב על עצמם כעל "חולי נפש". עם קצת מזל, האדם ההיפותטי שתיארתי בפסקה הראשונה יהיה אחד מהם.

כמובן שכל זה לא יועיל אם אתם חושבים שהבעיה העיקרית של הפרוזאק היא התרופה עצמה, פלואוקסטין הידרוכלוריד. אך אם אתם חושבים, כמוני, שפלואוקסטין הידרוכלוריד הוא עניין שפיר למדי בהשוואה לרעיון של פרוזאק, אז מדובר בצעד חיובי. הדבר הטוב במסחור הוא שבעזרתו ניתן לרכוש דברים מבלי שיהיה צריך באמת לחשוב עליהם.

*

אתם יכולים בקלות לקחת את הטיעון הזה רחוק מדי, ואם תעשו כן, תגיעו בסופו של דבר בערך לכאן. אל תעשו זאת. דכאון קליני קשה והפרעות חרדה הן אמיתיות, ואנשים הסובלים מהם זקוקים פעמים רבות לתרופות בעלות עוצמה, וחשוב יותר, לעזרה מקצועית להבדיל מטיפול עצמי, מכיוון שהיכולת לטפל בעצמך היא, כמעט בהגדרה, נפגעת במהלך פגיעה נפשית.

אך גם אנשים אלו עשוים להרוויח מהמסחריות של מצבי רוח. הם לא ייתפסו יותר כשונים איכותית מאנשים אחרים, כמוזרים או משונים. זה כמו אדם הסובל מכאבים חמורים, וזקוק למשככי כאבים חזקים, ולא עושים מזה עניין כי הי, כולנו לוקחים אספירין לכאב ראש.

*

מסחור יהיה טוב יותר ממדיקליזציה עבור סוגי תרופות נוספים. קחו לדוגמה את flibanserin, תרופה חדשה ל"הפרעת תת-פעילות של החשק המיני", מצב שעל פי החברה המייצרת את התרופה, משפיע על כעשרים אחוזים מהנשים.

המידה שבה flibanserin באמת מזניק את הליבידו באופן משמעותי כלל אינה ברורה, אך בואו נניח שהתרופה עובדת. למה לא למכור אותה ללא מרשם? אפשר לתת לה שם בוטה, לשים אותה בקופסה צבעונית ולמכור אותה בבתי המרקחת ליד הקונדומים. אני יכול ממש לראות את זה בעיני רוחי…

Hornimax

 

אבל זה יהיה די מגוחך. זו תהיה הדגמה גסה של מסחור המיניות. אבל flibanserin היא כבר מסחור של המיניות – או לפחות כך היא האמירה שעשרים אחוזים מהנשים צריכות לקחת אותה. מכירה של התרופה כמוצר לייף-סטייל במקום כטיפול רפואי רק תדגיש את הגסות של הדבר, וכל שנקבל הוא פשוט המון אנשים שלוקחים flibanserin, במקום המון אנשים שלוקחים flibanserin וחושבים על עצמם כסובלים מ"הפרעת תת-פעילות של החשק המיני", זאת אומרת בעיה נפשית.

למרבה הצער, אני די בספק שכל זה עשוי להתרחש בקרוב, למרות שאם תלכו למדינות "עולם שלישי" רבות תמצאו תרופות אנטי-דכאוניות, כמו גם סוגים אחרים של תרופות, על מדפי בתי המרקחת, שם כל אחד יכול לרכוש אותן ללא מרשם. לאנשים במערב זה נראה פרימיטיבי, אך אני לא בטוח שזה כך.

מקור תמונה גדולה | מקור תמונה קטנה

תגובה אחת בנושא “פוסט אורח: מסחור תרופות לעומת מדיקליזציה”

  1. יאי, הנויירוסקפטי בעברית!

    ולגוף הפוסט – יש בעיה בהצעה להפוך את ה-SSRI לתרופות ללא מרשם, שנלקחות לפי הצורך, והיא טמונה בכך שכדי שהתרופה תתחיל להשפיע יש לקחת אותה כמה שבועות ברצף, לפעמים אפילו חודשיים, בעוד שהאדם שקונה אותה יחד עם האספירין לכאב הראש (בהנחה שמישהו בארץ עדין זוכר שלאספירין יש עוד שימושים חוץ ממניעת צימות טסיות…) מחפש פתרון מיידי. וזה עוד לפני שדיברנו על העובדה שאנשים מסויימים, בעיקר בני נוער, צריכים להיות במעקב בזמן השימוש בתרופות בגלל החמרת נטייה להתאבדות ותופעוות לוואי אחרות, או זה ששמינון יתר / שימוש בו"ז עם תרופות מסויימות יכול לגרום לסינדרום סרוטונרגי.

    נקודה נוספת היא הנטיה, שאמנם עדין לא הגיעה לארץ, להפוך תרופות ללא מרשם לתרופות שנקנות אך ורק על-חשבון הצרכן, מה שבסופו של דבר יביא לייקור השירותים הרפואיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.