Warning: mkdir(): Read-only file system in /home/customer/www/katzeran.com/public_html/blog/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/BaseTraits/DestinationPreparationTrait.php on line 41

Warning: file_put_contents(/public_html/katzeran.com/blog/wp-content/uploads/.htaccess): failed to open stream: No such file or directory in /home/customer/www/katzeran.com/public_html/blog/wp-content/plugins/wp-optimize/webp/class-wp-optimize-webp.php on line 136
לכבוד שבוע הספר – חמישה ספרים מומלצים על פסיכולוגיה - על הספה - בלוג הפסיכולוגיה של ערן כץ

לכבוד שבוע הספר – חמישה ספרים מומלצים על פסיכולוגיה

שבוע הספר, שמזמן הפך להרבה יותר משבוע, התחיל השבוע. זו הזדמנות נפלאה לדבר קצת על עולם ספרי הפסיכולוגיה בארץ ולהמליץ על ספרים שכדאי לכל חובב פסיכולוגיה לקרוא.

כבר התייחסתי בעבר לשוק הספרים על פסיכולוגיה בארץ וציינתי שתי הוצאות ספרים מומלצות – "תולעת ספרים" ו"רסלינג", שיש לה גם תכנית מנויים טובה. אך הן ודאי לא היחידות שמוציאות ספרי פסיכולוגיה בארץ. אבל על מה אנחנו מדברים כשאנחנו אומרים ספרי פסיכולוגיה?

אם תגשו לחנות הספרים הקרובה לביתכם, סביר להניח שתמצאו מדף המוקדש לפסיכולוגיה. זה יפה מאוד ומראה שיש עניין בספרות על פסיכולוגיה. אבל עיון זריז בספרים שעל המדף מראה תמונה לא כל כך טובה, לדעתי. חלק לא קטן מהספרים שתמצאו עליו הם ספרי עזרה עצמית מהסוג שאני לא כך אוהב. אני לא אנקוב בשמות אבל אתם ודאי מבינים למה אני מתכוון. לצורך הדוגמה אפשר לציין ספרים עם שמות כמו "רוצה למות? חבל! צא מהדכאון בשלושה צעדים פשוטים". אני יודע שלא יפה להכליל, אבל אני לא כל כך אוהב ספרים כאלו שנראים לי יותר כמו נסיון להעשיר את חשבון הבנק של הסופר והוצאת הספרים בשלושה צעדים פשוטים (איסוף הספר מהמדף, עיון בחלק האחורי שבו מתנוססת תמונת המחבר, תשלום בקופה) ופחות כמו נסיון אמיתי לעזור או ללמד. אבל הם קיימים.

מצד שני, בשנים האחרונות באמת מצטרפים למדף גם ספרים נוספים שתכליתם היא ללמד פסיכולוגיה ולחלוק ידע עם הקורא. חלק מהספרים נכתבו על ידי פסיכולוגים בעלי שם שהפכו לאבני יסוד בתיאוריה הפסיכואנליטית ובהם הם שוטחים את התיאוריות שלהם, וחלקם נכתבו כדי לסקור דברים שאחרים עשו ולהציע נקודות התבוננות מסוימות בתחום. ההתפתחות הזו, והיציאה של עוד ועוד ספרים בנושאי פסיכולוגיה, פסיכואנליזה וחקר המוח בעברית (ויש לא מעט שנכתבו בארץ) היא מבורכת ומצביעה על כך שקהל הקוראים באמת מתעניין בתחומים אלו ומעוניין לקרוא עליהם (או לפחות כך חושבות הוצאות הספרים). אם ניקח לדוגמה את רשימת רבי המכר של השבוע האחרון נמצא את הספר החדש של חנוך דאום ואריאל הרטמן "בשביל הנפש", שייסקר פה בקרוב.

בפוסט הזה אמליץ לכם על כמה ספרים על פסיכולוגיה ומוח שלדעתי כדאי לכל מי שמתעניין בתחום לקרוא. בין אם אתם סטודנטים לפסיכולוגיה, מתכוונים לעסוק בתחום או פשוט מתעניינים בעולם המרתק הזה – הספרים האלו תפורים עליכם. זה הזמן לשנס מותניים לדוכני שבוע הספר ולחפש אותם. שימו לב שמדובר ברשימה לא מאתגרת שלא רוצה לאתגר. מדובר בספרים קריאים, נגישים לקהל רחב ומעניינים. חלקם ישנים יחסית, חלקם לא.

פרויד ומעבר לו – תולדות החשיבה הפסיכואנליטית המודרנית / סטיבן מיטשל ומרגרט בלאק

הוצאת "תולעת ספרים", 2006, 382 עמ'

פרויד ומעבר לו - סטיבן מיטשל ומרגרט בלאקסטיבן מיטשל מוכר לפסיכולוגים בתור אחד התיאורטיקנים המשפיעים של סוף המאה העשרים, ומעמודי התווך של הגישה ההתייחסותית. הוא עסק הרבה בתחומי היחסים הבין-אישיים בטיפול ובכלל, והגישה שלו תפסה מקום נרחב בפסיכואנליזה המודרנית. הוא נפטר לפני עשר שנים, כשהוא רק בן 54. חמש שנים קודם לכן פרסם יחד עם אשתו מרגרט בלאק את הספר הזה, שיצא בעברית לפני ארבע שנים והוא לדעתי אחד הספרים המרתקים, הבהירים והחשובים שקיימים היום בעברית ועוסקים בפסיכולוגיה.

"פרויד ומעבר לו" מבצע סקירה שיטתית של החשיבה הפסיכואנליטית, החל מימיו של פרויד והלאה. הספר מתחיל מדיון ופירוק של כמה מיתוסים על הפסיכואנליזה, וממשיך בסקירת האסכולות, כאשר הוא מתחיל כמובן בפרויד וממשיך בחלוקה לאסכולות וסוקר את האנשים המשפיעים בכל אסכולה, את הרעיונות שלהם ואת האופן שבו רעיונות אלו מקבלים ביטוי בקליניקה. לסיום, עוסקים מיטשל ובלאק בסוגיות ומחלוקות בין האסכולות על תיאוריות של הנפש ועל טכניקות העבודה של המטפל.

כוחו של הספר הזה הוא בבהירות שלו. לקרוא כתבים פסיכואנליטיים זו לא תמיד משימה קלה, וספר כמו זה, שמרכז את האסכולות המרכזיות ושוטח אותן בפני הקורא בצורה שיטתית, הגיונית ובעיקר – בשפה ברורה אך שאינה מרדדת את הנושא הוא ספר חשוב מאוד. עבורי הוא כלי עבודה חשוב, ולא בכדי הוא כנראה הספר הכי ממורקר אצלי בספריה.

ללא פרויד, ללא פרוזאק / דויד סרוואן-שרייבר

הוצאת "מטר", 2004, 228 עמ'

ללא פרויד, ללא פרוזאק - דויד סרוואן-שרייבר אחרי ספר שכולו עיסוק בפסיכואנליזה וההתפתחויות שלה, כדאי לעסוק בטיפולים מסוג אחר. בספר זה מציג סרוואן-שרייבר, פסיכיאטר וממייסדי הסניף האמריקאי של "רופאים ללא גבולות", טיפולים המתמקדים בהפרעות נפשיות אך מכיוון אחר לגמרי. סרוואן-שרייבר לא מציג פה תורה משלו, אלא סוקר טכניקות טיפול שונות ומציג מחקרים שבחנו אותן. מדובר בטכניקות שאינן מה שמוכר בדרך כלל כפסיכולוגיה קלינית ורובן ככולן עוסקות בחיבור בין הגוף לנפש ובעבודה על הגוף כדי להשפיע על הנפש. לא צריך להתפלא שהספר נכנס לרשימה על ספרי פסיכולוגיה, מכיוון שלדעתי חשוב להכיר בחיבור בין הגוף לנפש ובכך שלפעמים הטיפולים הכי טובים לא כוללים דווקא שיחות ארוכות על יחסים מן העבר וכדומה. הספר הזה מתאים לאנשים שמתעניינים בגוף ונפש, בשיטות טיפול אחרות ובעיקר מי שמתעניין בטיפול. לדעתי כל סטודנט לפסיכולוגיה/פסיכאטריה או כל תחום טיפולי אחר בבריאות הנפש ימצא פה דברים מעניינים שחשוב להכיר. טכניקות כמו EMDR, החשיבות של חומצות שומן מסוימות לבריאות הנפשית ועוד – אלו דברים מעניינים שאנשים העוסקים בטיפול צריכים, לדעתי, להכיר. יש חלקים בספר שאני פחות אוהב, אבל עדיין מדובר בספר מעניין.

נפש לא שקטה / קיי רדפילד ג'יימיסון

הוצאת "מטר", 1999, 165 עמ'

נפש לא שקטה - קיי רדפילד ג'יימיסון להיות פסיכולוג זה אומר לנסות ולהבין, להרגיש ולחוות את העולם של אדם אחר. בדרך כלל זה אדם פגוע, הסובל ממצוקה כלשהי. אפשר להכיר המון תיאוריות של האישיות, לצטט את פרויד משינה ולהכיר המון טכניקות טיפוליות, אבל בסופו של דבר אם לא נצליח להתחבר לאדם ההוא שיושב ממול וזקוק לנו, אם לא נצליח להבין איכשהו איך העולם נראה מהצד שלו, יהיה לנו מאוד קשה לטפל בו. ספרים שנכתבים על ידי אנשים שסבלו או סובלים מהפרעה נפשית יכולים לתת לנו צוהר לתוך העולם הזה. אחד מהם, ומומלץ במיוחד, הוא "נפש לא שקטה". זהו ספר מרתק ונוגע ללב העוסק באחת בהפרעה הדו-קוטבית, היא המאניה-דפרסיה. הספר מתאר ברגישות ובכנות מעוררת הערכה את החיים עם המחלה, את הנסיונות לטפל בה ואת הקושי שלא מרפה. אך מה שהופך אותו למיוחד כל כך הוא המחברת שלו. קיי רדפילד ג'יימיסון היא פסיכיאטרית אמריקאית בעלת שם עולמי בתחום ההפרעה הדו-קטבית, אך שלא כמו רוב הרופאים, היא מכירה את המחלה מקרוב מאוד, בתור מי שסובלת ממנה בעצמה. כך, היא מסוגלת לתת לנו, הקוראים, הצצה נדירה למחלה לא פשוטה הן מנקודת המבט של החולה, והן מנקודת המבט של הרופא.

האיש שחשב שאשתו היא כובע / אוליבר סאקס

הוצאת "מחברות לספרות", 1990, 253 עמ'

האיש שחשב שאשתו היא כובע - אוליבר סאקסהספר הזה והספר הבא שאמליץ עליו הוא בגדר קלאסיקה מקומית, אני חושב. אני מתקשה להאמין שיש מישהו מהקוראים שלא נתקל בו, הוא פשוט כל כך מוכר. זה לא אומר שלא מגיע לו לקבל כמה מילים טובות. אוליבר סאקס הוא נוירולוג שבאמת קנה לו שם עולמי הן כחוקר מערכת העצבים והן כסופר. בספר זה הוא מתאר מקרים שונים שנתקל בהם במסגרת עבודתו כנוירולוג. סגנון הכתיבה של סאקס קולח, רגיש וקריא, ולכן הספר הפך, כנראה, לפופולרי כל כך. יש פה אוסף של כמה מקרים משונים ומרתקים כאחד והוא חושף בעיני הקורא את המופלא שבאיברי האדם בצורה מעוררת הערכה.

סערת נפש / יורם יובל

הוצאת "קשת", 2001, 461 עמ'

סערת נפש - יורם יובללהמליץ על הספר הזה של יורם יובל זה קצת כמו להמליץ לכם על החומוס של עלי קרוואן. כולם יודעים מי זה, כולם טעמו ממנו. יש מי שחושבים שהוא ה-דבר, יש מי שלא. אין מה לעשות, יורם יובל הפך לפסיכולוג המחמד של התקשורת, בעיקר הטלוויזיה. בין התכנית שלו על האושר עם מיקי רוזנטל לסדרת שיחות הנפש עם סלבריק'ז בהוט, הוא הפך לאחד השמות והפנים הכי מזוהים עם התחום. והוא בכלל פסיכיאטר, שזה גם בסדר.

כך או כך, אני לא יכול שלא להמליץ על "סערת נפש". אני חושב שזה אחד הספרים הראשונים שקראתי בתחום, כשעוד רק התעניינתי בו ועוד לא התחלתי ללמוד אותו באופן מקצועי. הוא טוב בגלל שהוא מקיף כל כך. יובל מוליך את הקורא דרך שלושה שערים: פסיכולוגיה, פסיכיאטריה ומדעי המוח. בכל אחד הוא נותן לנו להכיר מקרים שונים שמהווים דוגמה לבעיות או סוגיות שונות בתחום, כמו הפרעת אישיות גבולית, ניתוח חלומות, טיפול התנהגותי-קוגנטיבי, טיפול תרופתי בדכאון או חרדה והביולוגיה של הזכרון. תחשבו על זה כעל ארוחת טעימות טובה. יובל כותב מוכשר. הוא מצליח לשלב בין כתיבה מקצועית שכוללת הסברים על האנטומיה של המוח לבין כתיבה רגשית העוסקת בכאב של מטופליו. לדעתי זה באמת ספר שחובה להכיר בתור סיפתח לעולם הפסיכולוגיה וחקר המוח.

14 תגובות בנושא “לכבוד שבוע הספר – חמישה ספרים מומלצים על פסיכולוגיה”

 1. אחח.. אני חושב שפספסת כמה טובים .
  בראש ובראשונה את "לפתוח את התיבה של סקינר" של לורן סלייטר , כתוב בצורה קולחת ומעביר כמה מהניסויים החשובים והמעניינים ביותר בפסיכולוגיה .

  ובאופן כללי , הסופר והפסיכותרפיסט ארווין יאלום שיש לו את "מתנת התרפיה" הנחמד וספרי פרוזה מצליחים מאוד שמשלבים בתוכם מעבר לפילוסופיה גם פסיכולוגיה . ספרים מרתקים, לא פחות מסערת נפש .

  1. תודה גיא, על התוספות האלו. את "לפתוח את התיבה של סקינר" לא קראתי עדיין ולכן לא כללתי אותו ברשימה. וספריו של יאלום באמת ראויים להכלל. נוסיף אותם לרשימה הבאה 🙂

 2. אמליץ על ספרים שאני מאוד מתחבר אליהם, כאדם דתי ומתחיל תואר ראשון בשאיפה ברורה להגיע לקלינית לילד.

  "אני הרוח והנפש שבי" (ש. אביחי כהן): הספר מציב בפני המעיין אתגרים בונים ומעניינים, שמהותם הגעה אל השלימות האישית בדרך תורנית ברורה וקלה השווה לכל נפש, תוך כדי דיון בתורות הפסיכולוגיה והפילוסופיה של העידנים השונים, ובהתייחסות עקבית להיבט המעשי בחיינו.

  "תורפיה" (הר. אלימלך למדן):
  שיטת ייעוץ בדרך התורה. חדירה אל נפש האדם פנימה, תוך עיון במקורות ושימוש בתורה ובהדרכתה לעלייה על דרך המלך, תוך שליטה על עולם הדמיון וערוצי המחשבה. חלק עיוני מרתק וחלק מעשי השווה לכל נפש.

 3. בלוג טוב עם המלצות מצוינות. יש מקום לפתוח התייחסות גם לעולם התוכן של פסיכולוגיה חיובית, שבניגוד לספרי העזרה העצמית הלא מבוססים, מציעים הכרות עם עולם התוכן המחקרי והמעשי של מחקר פסיכולוגי מהצד השני של הסקלה, לא מחקר על מחלות, כי אם על בריאות, הצלחה ושגשוג. רבים מהספרים הטובים בתחום תורגמו לאחרונה לעברית. בינהם ניתן למצוא את "אושר אמיתי" של מרטין סליגמן, "הדרך אל האושר" של סוניה לובימרסקי, "כוחה של נחישות" של קרול ס' דואק ועוד. למרות השמות הלא מבטיחים מדוברים בספרים של פסיכולוגים רציניים (מרטין סליגמן היה יו"ר ה- APA בסוף שנות ה- 90) המעבירים מסר יישומי חשוב.

 4. אכן רשימה משובחת ויוזמה מבורכת. הייתי מוסיפה , במקום גבוה, את ויניקוט כמובן. (כל ספריו לטעמי).

 5. שלום לך.. ההמלצות שנתת נראים מאוד מעניינים.. אבל ברשותך אם אתה יכול להמליץ על ספר שעוסק במחלת הסכיזופרניה..

 6. בתור אדם דתי, "סערת נפש" של יורם יובל, עם כל המקצועיות שבו ואופן הכתיבה (סופר אחרי הכל) מאד מאד צרם לי גישת היצרים התאוונית הכל כך פרוידיאנית והמאד מאד נמוכה, מבחינת רף רוממות האדם לה חונכתי.
  איזה ספרים יש בגישות מקבילות ללוגותרפיה המבטאים את הרוח והשאיפות בעלות המשמעות בחיים שמעבר לגוף וליצרים השפלים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.