מחשבות על הספר "היסטוריה של הפסיכולוגיה המודרנית"

בפוסט הזה אני רוצה לחלוק אתכם את הרשמים שלי מהקריאה בספר "היסטוריה של הפסיכולוגיה המודרנית" שכתב לודי ט. בנג'מין ויצא לאחרונה בהוצאת רסלינג. אך לפני כן, כמה מילים בנוגע לתחום הפסיכולוגיה בשוק הספרים בארץ.

כשהתחלתי להתעניין בפסיכולוגיה – היה זה ממש בסיום השירות הצבאי שלי בתחילת המאה הנוכחית – לא היו המון ספרי פסיכולוגיה על מדפי הספרים. בשביל אחד כמוני, שלא למד פסיכולוגיה בתיכון ולא באמת ידע ממה להתחיל, המבחר על מדפי הפסיכולוגיה בחנויות הספרים לא היה מרשים במיוחד. אמנם המדפים האלו היו מלאים בספרי הדרכה להורים או ספרי עזרה עצמית, אך זה לא מה שחיפשתי. בסופו של דבר מצאתי ספר או שניים שהיוו עבורי שער כניסה לעולם הפסיכולוגיה (ובפרט הפסיכולוגיה האבנורמלית).

בשנים שחלפו מאז (לא כל כך הרבה) אפשר היה לראות שינוי משמעותי במדפי הספרים הנושאים את הכותרת "פסיכולוגיה" בחנויות. מדי שנה יוצאים עוד ועוד כותרים, חלקם ישראליים אך לדעתי הרוב הוא ספרות מתורגמת, ולראייה, מדף ספרי הפסיכולוגיה שלי שגדל בהתמדה. אני רוצה לציין שתי הוצאות ספרים שמהתרשמותי אחראיות למהפכה המבורכת הזו.

הראשונה היא "תולעת ספרים" שנולדה כחנות ספרים כבר בשנות השמונים ולדעתי היתה מהחלוצות של שילוב בין חנות ספרים לבית קפה. בשנת 1999 התרחבה תולעת ספרים והפכה להוצאה לאור המתמחה בספרות פסיכולוגיה מקצועית המתורגמת לעברית. אינני יודע כמה ספרים יצאו עד כה בהוצאה זו אך הקטלוג שלה מהווה קריאת חובה למי שרוצה להכיר את הספרות הפסיכולוגית (ובמיוחד הפסיכואנליטית) מקרוב, דרך קריאת כתבי המקור של פסיכולוגים כמו מלאני קליין, וילפרד ביון, היינץ קוהוט ועוד.

הוצאה שניה שאני רוצה להתעכב עליה היא "רסלינג". רסלינג מתמחה בספרות עיון בשלל נושאים כמו אדריכלות, קולנוע, פילוסופיה וכן, גם פסיכולוגיה. בניגוד לתולעת ספרים, רסלינג מוציאה גם ספרות מקור בפסיכולוגיה. אפשר לציין, בין השאר, את ההוצאה בחלקים של כל כתבי פרויד בתרגום לעברית, ספרים של ועל לאקאן וספרים בהיסטוריה של הפסיכולוגיה. להוצאת רסלינג יש יתרון נוסף שאני רוצה להמליץ עליו: תכנית המנויים. תכנית המנויים מאפשרת רכישה של כל ספרי ההוצאה בהנחה משמעותית, תמורת תשלום שנתי של כמה עשרות שקלים (אני שילמתי 20 שקלים לשנה, אך לדעתי זה היה מבצע). לאחר שתעשו מנוי תקבלו הודעה במייל על כל ספר חדש שייצא והוא יישלח לביתכם באופן אוטומטי אלא אם תשלחו מייל המבקש לא לקבל את הספר. אז נכון שאני מבקש לבטל הרבה יותר ספרים ממה שאני בוחר כן לקבל, אבל אלו שאני רוצה מגיעים אלי בדואר ובהנחה. שווה ((למען הסר ספק, אין לי קשר להוצאה ואני לא מקבל משהו על ההמלצה הזו)).

טוב, עכשיו כשאתם מכירים שתי הוצאות ספרים שהן חובה למתעניינים בפסיכולוגיה, זה הזמן לעבור לנושא הפוסט.

היסטוריה של הפסיכולוגיה המודרנית

לכתוב ספר על ההיסטוריה של הפסיכולגיה זו עבודה לא פשוטה. יש הרבה החלטות אסטרטגיות שצריך לבצע, כמו למשל להחליט מאיפה להתחיל. האם להתחיל מפרויד? האם להתחיל מפילוסופים מודרניים אשר השפיעו עליו? אולי בכלל צריך ללכת אחורה אל הפילוסופיה המוקדמת יותר? ואחרי שהחלטנו מאיפה להתחיל, נשאלת השאלה במה להתמקד. הרי הפסיכולוגיה מקיפה כל כך הרבה תחומים בחיינו שקשה לדעת במה להתמקד. האם נכתוב רק על התפתחות הפסיכואנליזה והריפוי בדיבור? האם נקדיש את הספר לחקר מערכת העצבים? אפשר ללכת לאיבוד אם נרצה לכסות את הכל.

זו, אולי, הסיבה שאחד הספרים המרכזיים בהיסטוריה של הפסיכולוגיה נכתב בשנות העשרים של המאה הקודמת על ידי אדם ששמו, למרבה האירוניה, Boring. ספר זה היה דומיננטי במשך כמה עשורים טובים, אך מאז הופיעו עוד ועוד ספרים העוסקים בהיסטוריה של התחום המרתק והכל כך אנושי הזה. אחד מהם הוא היסטוריה של הפסיכולוגיה המודרנית שנכתב על ידי לודי ט. בנג'מין, פרופסור מטקסס המתמחה בהתפתחות הפסיכולוגיה השימושית ותדמיתה בחברה. הספר, שיצא בהוצאת רסלינג, מונה 318 עמודים, שזה לא הרבה אם חושבים על התחום שבו הוא מנסה להתמקד.

כפי שאפשר להבין משם הספר, בנג'מין מנסה להתמקד בפסיכולוגיה המודרנית, ולא הולך לתקופות קדומות יותר שגם בהן נעשו נסיונות להבין את נפש האדם. בנג'מין מגדיר את תחילת הפסיכולוגיה המודרנית בהקמתה של המעבדה האוניברסיטאית הראשונה לפסיכולוגיה על ידי וילהלם וונדט בלייפציג בשנת 1897. קביעה זו אינה ייחודית לבנג'מין והיא מקובלת על ידי הסטוריונים רבים של הפסיכולוגיה. בנג'מין מתאר את עבודתו של וונדט ומתמקד במיוחד בשיטות המחקר הייחודיות שלו שפותחו על ידו ועל ידי חוקרים אחרים בתקופתו. משם ממשיך בנג'מין וסוקר את עבודתם של חלק מתלמידיו ועמיתיו האחרים של וונדט.

הספר מחולק לאחד עשר פרקים, כאשר כל אחד מהם מתמקד בעולם אחר של הפסיכולוגיה. לאחר ההתמקדות בלידת הפסיכולוגיה המודרנית אי שם בגרמניה, ממשיך בנג'מין וסוקר את הפסיכולוגיה האמריקאית ובוחן את הלידה של אסכולות שונות של פסיכולוגיה יישומית, בעיקר באמריקה. כשהוא מדבר על פסיכולוגיה יישומית מגיע בנג'מין לתחומים שאני לא חשבתי עליהם כשפתחתי את הספר כמו פסיכולוגיה בשירות הפרסומאים, פסיכולוגיה של התעשייה (שהולידה את הפסיכולוגיה התעסוקתית) ועוד. משם ממשיך בנג'מין, בצעד סקטוריאלי ולא כרונולוגי, ומתאר את הפסיכואנליזה, בקצרה, את הביהיוריזם ואת הפסיכולוגיה המודרנית יותר כמו פסיכולוגיה קוגנטיבית, מחקר חברתי ועוד.

בהתחשב בעובדה שאין הרבה ספרים בעברית העוסקים בהיסטוריה של הפסיכולוגיה, אני חושב שזה מבורך מצד רסלינג להוציא ספר בנושא ומקווה שיבואו עוד אחריו. אך עם זאת, אני חושב שבלשון המעטה זה לא הספר האידיאלי ללימוד ההיסטוריה של הפסיכולוגיה. הבעיה העיקרית שלי עם הספר הזה היא רוחב היריעה שהוא מנסה להקיף במספר עמודים שלא מספיק לזה. בנג'מין, שכנראה התקשה להתמודד עם השאלה "במה להתמקד ובמה לא" בחר להגיש לקורא מעין ארוחת טעימות שבה הוא יקבל קצת מהרבה אבל הכל בגדר דוגמיות. זו אמירה מכלילה, אני יודע, ויש פרקים בהם היריעה נפרשת יותר לאורך והם מעניינים מאוד, הפרק על וונדט וממשיכי דרכו למשל. אך מהר מאוד במהלך הקריאה בספר עלתה בי התחושה שבנג'מין נקלע למעין ניים-דרופינג כאשר פרקים שלמים מורכבים מתתי-פרקים קצרים שלא בהכרח קשורים אלו לאלו ומנסים לתאר בכמה פסקאות לכל היותר עבודה של פסיכולוג כזה או אחר. בשלב מסוים זה פשוט נהיה משעמם. אני, באופן אישי, מעדיף ספר שיוותר על ארוחת הטעימות וייתן לי מנות עיקריות. אין לי עניין ללמוד קצת על הפסיכולוג הפרסומאי ההוא או על חוקר התעשיות ההוא. אם כבר, אני מעדיף לקרוא משהו מקיף ורחב יותר. אני חושב שהיה מוטב לו בנג'מין היה מוותר על כמה מהפרקים, למשל זה העוסק בפסיכולוגיה יישומית בארצות הברית, ומרחיב כמה מהפרקים האחרים.

אך עם זאת, אני עדיין מברך את רסלינג על הצעד בכיוון ההיסטוריה של הפסיכולוגיה ומקווה שימשיכו איתו. (יש לציין שרסלינג כבר הוציאו כמה ספרים הנוגעים לנושאים שונים בהיסטוריה של הפסיכולוגיה, כמו חליפת המכתבים בין פרויד ליונג, אך לא ספר מקיף הנותן נראטיב של סיפור הלידה של תחום זה). נקווה שהספרים הבאים שייצאו בתחום יהיו מוצלחים יותר.

3 Replies to “מחשבות על הספר "היסטוריה של הפסיכולוגיה המודרנית"”

  1. בלוג שחיכיתי שתפרסם, עכשיו מצאתי בזכותך ספרים מעניינים בפסיכולוגיה להשאלה מהספרייה (בתקווה ויהיה ניתן).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.