להשתהות רגע, כי העולם לא יברח: פוסט לינקים לפסח

חג הפסח, אחד האהובים עלי בשנה, הגיע שוב. יש הרבה מה לומר על פסח וכולם עושים את זה גם ככה, אז אני לא ממש אדבר על החג, מלבד לציין את העובדה שפה ושם אולי יהיה לכם יותר זמן פנוי מסתם שבוע רגיל, אז הפוסט הפעם יהיה גדוש בהרבה לינקים מענינים למדי.

האמנות של ההשתהות
החלק הראשון של הפוסט יכיל הפניות לכמה מקומות שונים שכולם נוגעים בנושא אחד שמאוד מעניין אותי בזמן האחרון (מספיק מעניין וחשוב בעיני כדי שאקח ממנו גם לכותרת הפוסט). בחודש שעבר השתתפתי בהשתלמות של משרד הבריאות על גישה טיפולית שנקראת "טיפול דיאלקטי התנהגותי". הגישה הזו, שנמצאה יעילה במחקרים רבים, כוללת בתוכה רכיבים רבים וחלקם, לדעתי, יכולים לשפר את החיים שלנו גם מחוץ לקונטקסט הטיפולי. אחד מהם, שתפס אותי במיוחד, הוא השימוש ב-Mindfulness. מיינדפולנס זה מושג רחב (הנה ערך הויקיפדיה שלו) ואני לא אתיימר להסביר אותו. הוא מגיע מהמזרח, מגישות בודהיסטיות ובמילים פשוטות אני יכול לתאר אותו כ"להיות כאן ועכשיו, ברגע הנוכחי הזה, ולשים לב. וזהו."
אני יודע שזה מריח מרוחניקיות היפית, ולא סתם, אבל תישארו איתי רגע. נשים בצד את החלקים הרוחניים או דתיים של העסק, שבאמת לא ממש מעניינים אותי, ונגיע לשימוש האקטיבי שנעשה במיינדפולנס בפסיכולוגיה ובכלל.
הרעיון במיינדפולנס הוא פעולה אקטיבית שבה אנחנו עוצרים לרגע ומשתהים ברגע, לא חושבים על מה שעוד יש לנו לעשות היום או על הישיבה המלחיצה מחר, ולא חושבים על הדבר ההוא שהשותף שלנו לקיוביקל אמר לנו והעליב אותנו. זה להיות עם עצמנו, בכאן ובעכשיו, בהווה הכי מיידי, ולשים לב, להיות קשובים לדברים שאנחנו רוב הזמן דוחקים מהתודעה (וכאן המקום שהייתי יכול לדבר על פסח כחג החירות ועל עצמנו כלכודים במירוץ המהיר מדי של החיים וכל זה, אבל נו, לא משנה). יש כל מיני דרכים לעשות את זה, רובן ככולן מזכירות טכניקות מדיטציה (אבל בלי מנטרות או בלי ההנחיה המשונה "לרוקן את הראש ממחשבות", דווקא להפך).

הנה וידאו קצר, בקושי 10 דקות, של הרצאה מ-TED שממחישה לא רע את הנושא:

עכשיו, למה זה טוב? ובכן, מחקרים שונים מראים שתרגול קבוע של מיינדפולנס יכול לעזור בתחומים שונים, כמו למשל ניהול נכון יותר של לחצים (שימו לב שלא כתבתי "העלמת לחצים", לא צריך להגזים). או למשל, מחקר שפורסם לאחרונה הראה שתרגול מיינדפולנס במסגרת בית-ספרית הפחית רמות של דכאון וחרדה בקרב התלמידים. שימוש אחר שמאוד מעניין אותי ברעיון של קשיבות הוא אכילה מודעת: אנחנו חיים במרוץ בלאו הכי, ובמקרים רבים מתייחסים ככה לאכילה. אנחנו לא חושבים על האוכל, בולעים אותו מהר מאוד, לא שמים לב למה שאנחנו אוכלים כי דעתנו מוסחת כל כך. יש עדויות לכך שאכילה לא מודעת משפיעה לרעה על הבריאות, אז למה לא לעשות פעולה פשוטה ולתת לאוכל שלנו תשומת לב?

מנסיוני הקצרצר, זה נותן לא מעט. והיופי של הגישה הזו, בעיני, הוא הקלות שביישום שלה. קחו כמה דקות וקראו את הפוסט הבא ונסו, עם עצמכם, לעשות משהו דומה בפעם הבאה שתכינו תה, או קפה, או אנליודעמה. אין לכם מה להפסיד, והחוויה יכולה להיות מעניינת.

אם הצלחתי לעניין אתכם, אתם יכולים לתת קפיצה לאתר הבא שבו תוכלו להוריד אפליקציה שתנחה אתכם בתרגול מיינדפולנס של 10 דקות ביום, לעשרה ימים (זו גרסת החינם). לא צריך חדר שקט, מזרון מיוחד או קטורת, רק מקום לשבת בו (גם באוטובוס), טלפון חכם ואוזניות.

עכשיו, צריך להיזהר מלתת יותר מדי קרדיט לדבר הזה. לעתים יש נטיה לקחת משהו חדש כזה ולהפוך אותו לדבר-הגדול-הבא-שיפתור-לנו-את-כל-הבעיות (והנה כתבה משלשום בניו-יורק טיימס שמדברת על מיינדפולנס בהקשר הזה). אז לא, זה לא יפתור לנו את כל הבעיות, אבל אני חושב שיש ערך עצום בלקחת 10 דקות ביום, בתור התחלה (וזה באמת לא קשה כמו שזה נשמע) כדי לשים לב קצת יותר לעצמנו.

ונחזור לשניה לפסיכולוגיה, כי בכל זאת, זה אתר על פסיכולוגיה. כאמור, הגעתי לגישה הזו בכלל מלמידה על שיטה טיפולית בהפרעות קשות והיום אני מתעניין בשילוב של מיינדפולנס לתוך טיפולים שונים. לשמחתי, בעוד חודש יגיע לארץ פרופ' ג'ון קבאט-זין שהקים בסוף שנות השבעים מרכז מחקר למיינדפולנס ברפואה ונחשב לאחד מבכירי החוקרים בתחום וממקדמי השימושיות שלו ברפואה. הוא יגיע לכנס במרכז הבינתחומי שייערך ב-29/4 שיעסוק במיינדפולנס ופסיכותרפיה. כאן תמצאו את תכניית הכנס (PDF). בנוסף לכנס, ייערכו סדנאות בהנחייתו שבהן יהיה אפשר לחוות את הטכניקות ממקור ראשון, אבל אני לא יודע אם נשארו בהן מקומות, אבל אני מבטיח לספר איך היה, ולהביא עוד חומרים ומחקרים על הנושא, לכשיופיעו.

עד כאן על מיינדפולנס, עכשיו לשאר הלינקים

ומה עם אורן הקטן? – במוסף כלכליסט מספרים את סיפורו של אלברט הקטן, אותו תינוק מפורסם שכל סטודנט לתואר ראשון בפסיכולוגיה מכיר בתור הילד שעבר ניסויים שלימדו אותו לפחד מארנבות חמודות. בשנים האחרונות נערכו מחקרים שחשפו את זהותו האמיתית של אותו תינוק, והעלו שאלות על תקפות המחקר המקורי של ווטסון ובכלל, האתיקה של מחקרים באותה תקופה. באמת סיפור מעניין.

השפעותיה של טראומה בילדות – ידוע שיש קשר בין טראומה בילדות לבעיות פסיכולוגיות שונות, זה לא חדש. מחקר שפורסם בינואר מדבר על הקשר בין טראומה בילדות לבין שינויים מבניים במוח. אני חייב לציין שזה לא נורא מפתיע, אבל בכל זאת.
מה שכן מעניין ומפתיע הוא המחקר הבא: חשיפה להתעללות בילדות (אצל נשים) נמצאה במתאם עם סיכוי מוגבר לאוטיזם אצל הילדים של אותן נשים.

ג'אנק פוד בהריון והתמכרות אצל התינוקות – לאכול ג'אנק פוד זה לא הדבר הכי טוב שאדם יכול לעשות בשביל עצמו. עכשיו מתברר שלאכול ג'אנק פוד בהריון זה גם לא הדבר הכי טוב שאפשר לעשות בשביל הילד. במחקר חדש נמצא שצריכת אוכל זבל בהריון השפיעה ישירות על המוח של התינוק והפכה אותו לרגיש פחות לאופיאודים שמשתחררים כשאנחנו אוכלים מאכלים עתירי שומן וסוכר, ולכן הוא ירצה לצרוך יותר ממאכלים אלו כדי להגיע להרגשה הטובה שמתלווה להם. למעשה, זה מה שקורה בהתמכרות לחומרים אחרים.

ויאגרה למוח – מכירים את זה שאנשים בריאים התחילו לקחת ויאגרה כדי לשפר ביצועים במיטה? אז דבר דומה קורה עם ריטלין ותרופות דומות. אנשים, בעיקר צעירים, ללא הפרעות קשב וריכוז, לוקחים תרופות כאלו – לעתים בצורה בלתי מבוקרת – מתוך ציפיה שזה ישפר את הביצועים הקוגנטיביים שלהם. לאחרונה, פרסמה האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה נייר עמדה בנוגע לטרנד הזה אצל ילדים ונוער.

פעילות גופנית למוח – זה כבר ברור שפעילות גופנית טובה לבריאות. יש מספיק מחקרים שמראים קשר בין סגנון חיים עם אפס פעילות (מה שרוב האנשים בתרבות המערבית מנהלים) לבין מגוון בעיות רפואיות וירידה בתוחלת החיים. אני זוכר מהילדות את האימרה "נפש בריאה בגוף בריא" ואכן, ישנם מחקרים (אם כי לדעתי אין על זה קונצנזוס) שמדברים על יתרונות נפשיים של פעילות גופנית (פחות דכאון, למשל). במחקר שהתפרסם בינואר, מתארים החוקרים קשר בין פעילות גופנית לבין שמירה על הזכרון במהלך אלצהיימר, ומתארים מנגנון אפשרי לתהליך הזה.

אז כולנו משוגעים? – ה-DSM החדש, מהדורה 5, ייצא במאי וממשיך לעורר מחלוקות. הפעם מדובר על האופן שבו מוגדרים מיחושים גופניים ללא הסבר רפואי או עם הסבר רפואי, והאם השינוי הזה יכניס המון אנשים תחת המטריה של סובלים מהפרעה נפשית. תוכלו לקרוא כתבה בעיתון הארץ (ותודה לעידית על הקישור) או את המאמר המקורי שעליו היא מתבססת.

צעצועים של בנים, צעצועים של בנות – האם הבחירות של בנים ובנות בצעצועים הן תוצאה של הבנייה חברתית או של תכונות מולדות? מאמר מעניין באתר שלא הכרתי ונראה מעניין בעצמו (תודה, מרמיט, על הקישור)

אדריכלות ופסיכולוגיה – לפני שהחלטתי להיות פסיכולוג, חשבתי ללמוד אדריכלות. זו היתה פאזה קצרצרה בחיי שהושפעה, מן הסתם, מכך שאבא שלי הוא אדריכל. לשמחתי, בחרתי במקצוע שכנראה מתאים לי יותר, אבל אדריכלות ותכנון ערים הם עדיין נושאים שמעניינים אותי, והנה דוגמה מעניינת: איך לתכנן רחוב כך שיהיה "מרענן" מנטלית?

בקבוק הקולה הזה ירד בהליכה מכיכר המדינה לכיכר השעון – הפסיכולוגיה של בחירות במזון מעניינת אותי מאוד, והנה משהו נחמד. בשנים האחרונות יש הרבה עיסוק מצד גורמי בריאות, בעיקר בארה"ב, בשאלה איך לגרום לאנשים להיות מודעים יותר לערך הקלורי של האוכל שהם קונים. בחלק מהמדינות חייבים לפרסם ערכים תזונתיים בתפריט, למשל. בניו יורק חשבו על הרעיון הבא: לפרסם מודעות כמו זו, שמראה כמה צריך ללכת בשביל לשרוף את הקלוריות שיש בבקבוק משקה ממותק (קולה, תה קר, מיץ, וואטאבר) בגודל חצי ליטר:

במחקר שנערך לאחרונה מצאו שגישה כזו עובדת. אנשים שהיו צריכים להזמין מתפריט שבו הוצגו גם הקלוריות של המנה וגם מה המרחק שצריך ללכת כדי לשרוף אותן, הזמינו ארוחות עם כ-200 קלוריות פחות מאנשים שלא הוצג להם ערך קלורי כלל (וגם פחות מאנשים שהוצג להם ערך קלורי בלבד או ערך קלורי וכמה דקות צריך ללכת כדי לשרוף את הקלוריות). וזה די הגיוני, כי לדעת שבקבוק קולה מהקיוסק מכיל 240 קלוריות לא בהכרח אומר הרבה לרוב האנשים, אבל לדעת שצריך ללכת מכיכר המדינה לכיכר השעון כדי לשרוף את אותן קלוריות, זה משהו שיותר קל לתפוס ולהבין.

לעזאזל עם שעות אפס בתיכון – אני טיפוס של בוקר, תמיד הייתי קם נורא מוקדם והשעות הכי טובות שלי הן בבוקר. אבל עדיין שנאתי שעת אפס בתיכון. כך או אחרת, לכל אחד מאיתנו יש את הריתמוס שלו כשזה מגיע לשעות שינה ובאופן כללי מחלקים אותנו ל"ינשופים" (אנשים שמתפקדים טוב יותר בלילה ונוהגים להתעורר מאוחר) ו"עפרונים" (אנשים כמוני, טיפוסים של בוקר). מערכת החינוך מותאמת הרבה יותר לאנשים של בוקר, כמוני, ועכשיו יש לזה גושפנקא מחקרית. חוקרים בגרמניה בדקו נערים ומצאו שלינשופים (אנשי הלילה) יש ציונים נמוכים יותר (וזה אחרי שעשו התאמות בנוגע ליכולות קוגנטיביות ועוד). המסקנה פה היא שההורים ומערכת החינוך חייבים לקחת את זה בחשבון ואיכשהו למצוא התאמות שיעזרו לינשופים ללמוד, ולהיבחן, בצורה שיעילה יותר עבורם.

מתי דכאון הופך למחלה? – הבלוג המוצלח Neuroskeptic סוקר מחקר שמנסה לענות על שאלה חשובה מאוד: מתי דכאון הופך למחלה של ממש?

ולסיום, הפרויקט הכי יפה והכי טיפשי שנתקלתי בו לאחרונה – בחור גרמני שאוהב טיפוגרפיה ויוצר פונטים רוצה ליצור פונט מכתב-היד של זיגמונד פרויד. הוא כבר יצר פונט מכתב היד של אלברט איינשטיין, אז כנראה שיש לו משיכה ליהודים שהשפיעו על המאה העשרים. הוא רוצה שיעזרו לו לממן את העניין (ומכוון לסכום די גבוה, יש לציין, כנראה כי הוא מתכוון לגור בוינה במהלך העבודה וליצור כמה גרסאות לכל אות, כך שזה ייראה כמו כתב יד ולא כמו פונט שחוזר על עצמו). אין לי מושג למה זה טוב מלבד פשוט ההנאה האסתטית שבדבר, ולפעמים זה מספיק.

זהו. עד לפעם הבאה, שיהיה חג שמח, באמת, בלי לריב יותר מדי עם המשפחה ובלי להגזים עם המצות. (והרשו לי לדחוף פה לינק לבלוג הבישול של עידית ושלי, שיש בו כמה מתכונים מוצלחים מאוד לפסח, אם יורשה לי להעיד על עיסתי)

2 תגובות בנושא “להשתהות רגע, כי העולם לא יברח: פוסט לינקים לפסח”

  1. איזה יופי, זה כל כך משמח למצוא מידע על שילוב של פסיכולוגיה ו"רוחניות"
    ובעברית!
    תודה רבה! בלוג מעניין ממש:)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.