לקרוא על הספה

לא יוצא לי כמעט בכלל לכתוב כאן בבלוג. רוב הזמן אני עסוק בהתמחות או עבודות אחרות ואין לי כמעט זמן פנוי להקדיש לכתיבה כאן, וזה די חבל לי, אבל זו המציאות.
כדי לספק את היצר שלי כן לפרסם פה דברים מעניינים (שאני מקווה שיש בכלל מי שמתעניין בהם), הנה פוסט עם כמה לינקים שיובילו אתכם לדברים מעניינים לקרוא (או לראות, או לשמוע) על פסיכולוגיה והסביבה. אני מניח שמדי פעם אאסוף לינקים כאלו לפוסט. לפחות זה.

וכשהיא עצובה, אני לא מבינה איך אפשר – זה אמנם מלפני כמה חודשים, אבל נזכרתי בו בזכות תחרות סימניית הזהב בעונג שבת. ואן דר גראף אחותך כותבת נפלאה, וזה אחד הפוסטים האמיצים ביותר שיצא לי לקרוא. היא כותבת בו, בלי להתבייש, על דכאון. הדכאון שלה. פוסט חובה לכל מי שחווה דכאון או מכיר מישהו שחווה דכאון. שבעולם של היום זה פחות או יותר כולנו.

ה-DSM-V מוכן!! – המהדורה החמישית של ה-DSM, הידוע לשמצה בכינויו "התנ"ך של המחלות הפסיכיאטריות", מוכנה. אחרי כמה שנים של עבודה שכללה לא מעט ויכוחים (שאין לי מושג כמה מהם בכלל יושבו), תצא בשנה הבאה המהדורה החדשה. ואני רק שואל – למה רק בספר מודפס? למה לא באינטרנט? מן הסתם התשובה תהיה "כי זה מכניס המון כסף לאיגוד הפסיכיאטריה האמריקאי" ואני אומר "נכון, אבל אנחנו אוטוטו ב-2013, תתקדמו. תעשו מערכת של מנוי אינטרנטי, משהו". בכל מקרה, בלינק ששמתי כאן תמצאו פירוט של השינויים וגם רוח שלא ממש מתלהבת מהנעשה.

The Data Vigilante – בחודשים האחרונים עולם המחקר בפסיכולוגיה בכלל ובפסיכולוגיה חברתית בפרט כמרקחה. זאת לאחר שמספר מקרים של הטיית תוצאות מחקריות ואפילו זיוף תוצאות התגלו. שני חוקרים (שהיו) מכובדים נאלצו לסיים את הקריירה ואת הכתם הזה על המקצוע (שהרבה אנשים גם ככה לא רואים בו מדע רציני) יקח זמן רב למחות. מגזין האטלנטיק מפרסם כתבה וראיון עם אורי סימונסון, פסיכולוג חברתי בעצמו, שפיתח את השיטה הסטטיסטית שהביאה לחשיפות האלו.

הפסיכיאטר ד"ר ירדן לוינסקי שואל איך טיפול מרחוק יכול להשפיע על מערכת בריאות הנפש? (וגם עונה).

עוד מבית היוצר של ד"ר לוינסקי: על המונח "לקו בחרדה", ששמענו לא מעט ממנו במהלך מבצע עמוד ענן. אבחנה ונקודה חשובה.

למה אנשים עדיין מדברים על טיפולי המרה – טיפולי המרה הוא שם כוללני לטיפולים שמטרתם להמיר נטיה מינית. או אם נרצה לדייק – להפוך הומוסקסואלים להטרוסקסואליים. מן הסתם, נושא טעון ושנוי במחלוקת. הקונצנזוס המדעי הולך נגד טיפולי המרה ואפילו נמצא שהם מסוכנים ועלולים לגרום לנזק נפשי. במוסף הארץ ראיינו את ג’ק דרשר, פסיכואנליטיקאי בעל עמדה ברורה נגד הטיפולים האלו, וניסו להבין בעזרתו למה יש עדיין גופים שמנסים לקדם אותם.

אגב הלינק האחרון, בכתבה הזו מראיינים גם את ד”ר גבריאל וייל, פסיכולוג קליני אשר עמד בראש הוועדה הישראלית שבחנה את הנושא (והמליצה להימנע מטיפולים כאלו) והוא אמר שם משהו שלדעתי צריך להיות חקוק לכל מטפל מול העיניים: "מותר ורצוי להגיד כשאי אפשר לעזור".

הקשר בין אופנה, חרדה והעיר הגדולה – עוד ממוסף הארץ, גבי בוקובזה מאוניברסיטת תל אביב במאמר ששואל האם הרדיפה אחר האופנתי היא תגובה הגיונית לחרדה המתלווה לחיים המודרניים, או גורם נוסף לתסכול.

תכנית הרדיו והפודקאסט "This American Life" המצוינת הקדישה תכנית ל-Middle School, שאנחנו מכירים פה כחטיבת ביניים. לא בדיוק פסיכולוגיה, אבל התכנית הזו מעניינת מאד ומספקת הצצה מרתקת, לעתים מרגשת, לעתים עצובה, לחייהם של ילדים בחטיבת ביניים, משהו שאולי הספקנו לשכוח.

ולסיום, אם יש לכם שעה פנויה, הפסיכולוג פול בלום בסרטון הפסיכולוגיה של הכל, מעין קורס מזורז מאוד על פסיכולוגיה ומחקר:

3 תגובות בנושא “לקרוא על הספה”

  1. אם כבר מדברים על רדיו אמריקאי, NPR מאוד מתרגשים מהDSM החדש – שתי כתבות בנושא תוך ארבעה ימים:

    http://www.npr.org/blogs/health/2012/11/30/166252201/weekend-vote-will-bring-controversial-changes-to-psychiatrists-bible

    http://www.marketplace.org/topics/economy/health-care/cracking-codes-new-bible-mental-disorders

    מפתיע לגלות, סביב הדיון בהגדרות החדשות של DSM, עד כמה עניין עלות הטיפול הנפשי דומיננטי בשיח (ראו הכתבה השניה על hoarding); אבל כשנתקלים בעלויות המטורפות של ביטוח בריאות בארה"ב אפשר להבין גם את הפופולריות של CBT ובכלל evidence based therapy כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.