הרפורמה בבריאות הנפש, טיפול חדשני בדכאון עמיד לתרופות ועוד – כמה לינקים מעניינים

ובכן, לא ממש יוצא לי לכתוב בבלוג הזה לאחרונה. קורה. באוגוסט התחלתי את ההתמחות הקלינית שלי ואני די עסוק עם כל התהליך הזה של להפוך פתאום להיות פסיכולוג, לטפל באנשים, לעשות אבחונים, להתמודד עם סיפורים-שלא-נדע ובתוך כל זה להשאר שפוי. אבל זה לא אומר שלא מתרחשים כמה דברים מעניינים בעולם הפסיכולוגיה. בפוסט הזה אביא כמה לינקים על התרחשויות מעניינות בארץ ובכלל.

הרפורמה בבריאות הנפש מתקדמת בצעדי ענק
הרפורמה בבריאות הנפש, על רגל אחת, היא תהליך שאמור להעביר את האחריות לטיפול הנפשי ממשרד הבריאות לקופות החולים. כיום, אנשים שפונים לשירותי פסיכולוגיה ציבורית עושים זאת דרך תחנות לבריאות הנפש שמתחזק משרד הבריאות. שם הם עוברים תהליך קבלה למרפאה ומותאם להם טיפול מתאים. במסגרת הרפורמה (שהיא תולדה של חוק הבריאות הממלכתי שהעביר את האחריות הרפואית לקופות החולים כבר ב-1995), קופות החולים יקבלו מימון מהממשלה על מנת להקים ולתחזק מערכי טיפול נפשי ומשרד הבריאות יהיה הרגולטור של זה, או משהו כזה. בלי להכנס לכל הפרטים כרגע, מדובר ברפורמה שנויה במחלוקת שיש לעשותה עם המון זהירות. אני לא חושב שאסור לעשות אותה, אני חושב שצריך לעשות אותה נכון. בגלל המחלוקות (ובגלל שהמדינה לא באמת מתאמצת לקדם את זה כל הזמן הזה) הנושא תקוע כבר המון זמן בועדות הכנסת ולא הבשיל לכדי חקיקה. אז עכשיו לממשלה נמאס והיא החליטה להעביר את הרפורמה לא דרך חקיקה, אלא באמצעות צו ממשלתי.

התנועה למען הפסיכולוגיה הציבורית פרסמה הבוקר הודעה לעיתונות בנושא.

מעניין לראות איך זה יתפתח.

טיפול בדכאון עמיד לתרופות
דכאון היא אחת המחלות הקשות ביותר של תקופתנו. יותר ויותר אנשים לוקים בדכאון, כמות מרשמי התרופות האנטי-דכאוניות שיוצאים מדי שנה בארצות הברית בלבד היא אדירה ואנשים רבים מדברים על דכאון כעל המגיפה של המאה ה-21. אבל דרמטיות בצד, אין ספק שדכאון היא מחלה קשה ומורכבת שלעתים מאוד לא קל לטפל בה. נכון, יש טיפולים פסיכולוגיים שמראים יעילות. נכון, יש תרופות אנטי-דכאוניות (אם כי לא פעם ולא פעמיים מתברר שהן לא הרבה יותר טובות מפלסבו). אבל יש אנשים שהדכאון שלהם כל כך חמור, עד שהם לא מגיבים לטיפול תרופתי. במחקר שהתפרסם לאחרונה, עולה כי טכניקה הנקראת Deep Brain Stimulation עשויה להועיל לאותם חולים. בטכניקה זו משתילים אלקטרודות במוחו של המטופל, באיזורים ספציפים, והאלקטרודות מופעלות באופן קבוע, כמו קוצב לב.

לסיום: סרט
הלינק האחרון הוא לא ממש אירוע חדשותי/מחקרי מעולם הפסיכולוגיה, אלא פשוט סרט שנזכרתי בו. לפני 66 שנים יצא סרטו של אלפרד היצ'קוק, Spellbound. בכיכובם של אינגריד ברגמן וגרגורי פק, זהו מותחן שנטוע עמוק בעולם הפסיכואנליזה. אם יש לכם שעה וארבעים חמש דקות פנויות, זו צפייה מהנה מאוד. אפשר לצפות בסרט אונליין כאן.

4 Replies to “הרפורמה בבריאות הנפש, טיפול חדשני בדכאון עמיד לתרופות ועוד – כמה לינקים מעניינים”

 1. כמו ששאלתי בגוגל+..
  למה בכלל לדכא את הדיכאון, למה לא לתת לו להיות, זה די מטופש להחניק רגשות דכאוניים או עצובים, תרופות רק מכסות זאת ולא מטפלות במקור.. צריך לתת לדיכאונות להיות ואפילו לשחרר אותם.. לא להחניק אותם עם תרופות

  1. הי יובל. עניתי לך בגוגל+ אבל אגיב גם כאן.
   יש דכאון ויש דכאון. אני מסכים שעקרונית צריך להתייחס לדכאון ולעצב כאל משהו שהוא חלק מהחיים ולא לחנוק ולכסות את זה. אני מסכים שתרופות מכסות את הסימפטומים ולא מטפלות במקור ולכן אני מאמין שטיפול תרופתי, כדאי שיבוא עם טיפול נפשי שיברר את המקור. אבל כאן מדובר על מצבים שהם הרבה מעבר לרגשות דכאוניים או עצב, אלא למצבים קשים של דכאון שלא מאפשר לאנשים לתפקד… לפעמים אין ברירה אלא לעשות משהו דרסטי שינטרל את הדכאון, אחרת פשוט לא נוכל להגיע אל המקור ולטפל בו.

 2. עניתי גם בG+..
  חבל שהרפואה לא מציבה את העובדה הפשוטה, תרופות זה רק עזרה זמנית.. ולא דרך חיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.