מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לשיחה עם חבר

במהלך דיון בפורום על פסיכולוגיה, נשאלה (בניסוח כזה או אחר) השאלה שבכותרת הפוסט וגרמה לי לעצור רגע. זו שאלה ישנה שיצא לי כבר להיתקל בה בעבר. "למה צריך ללכת ולשלם מאות שקלים לפסיכולוג אם אפשר לשבת עם חבר על כוס בירה?" או "פסיכולוג זה למי שאין לו חברים לדבר איתם".

עכשיו, ביני לבין עצמי התשובה היתה לי די מובנת מאליה, אבל כשהיא נשאלה בפורום עצרתי רגע וניסיתי לחשוב עליה מחדש, בעיקר כדי לנסח לעצמי את התשובה בצורה ברורה יותר. מהר מאוד הבנתי שאני לא יכול לחשוב על זה באובייקטיביות, כי אני בעצמי פסיכולוג. זה המקצוע שבחרתי בו, זו הקריירה והפרנסה שבחרתי לעצמי, אז מן הסתם הדיעה שלי תהיה מוטה לטובת החוויה הטיפולית, ואולי לאנשים שאינם במקצוע יהיו דיעות אחרות. אז הלכתי ושאלתי אנשים אחרים שאינם מטפלים. קיבלתי מגוון תגובות שעזרו לי לחדד את המחשבות שלי בנושא. ניסחתי את הדברים וכתבתי אותם בפורום, אבל אז חשבתי שזה נושא מעניין להביא אותו גם לכאן.

אז באמת, מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לשיחה עם חבר, ולמה טיפול פסיכולוגי עדיף (אם בכלל)?
השאלה נבעה מתוך התפיסה שפסיכולוג בסך הכל מקשיב ומדבר עם המטופל. ומכיוון שהוא פסיכולוג ולכן לא רושם תרופות, אז במה השיחה איתו עדיפה על שיחה עם חבר? מה יש בו ש"שווה" יותר מהחבר?

אולי כדאי להתחיל באמירה שטיפול פסיכולוגי הוא לא בהכרח עדיף על שיחה חברית, בעצם. ההשוואה בין שני הדברים האלו בעייתית בעיניי כי מדובר על סיטואציות מאוד שונות, וכל אחת מהן משרתת פונקציות אחרת. מבחינתי זה קצת כמו לשאול מה יותר טוב, קישוא או אבטיח. הם מגיעים מאותה משפחה, אבל הם שונים ופועלים בצורות שונות ולמטרות שונות.

ובכל זאת, מה יש בו בטיפול הפסיכולוגי, ששווה להשקיע בו את הזמן והכסף? אפשר לחלק את התשובות לארבע תימות מרכזיות (וקשורות זו לזו, אבל לצורך העניין החלוקה הזו נוחה).

כלים מקצועיים
איך שלא נסובב את זה, לפסיכולוג מומחה יש הכשרה מאוד ארוכה – לפחות 9 שנים(!) של למידה והתנסות מעשית. זה המון וזה יוצר הבדל משמעותי. אם לגנוב מטאפורה שניתנה לי באחת השיחות על הנושא: כל אחד יכול לעשות עיסוי, זה די פשוט. אבל מי שלמד אנטומיה, פיזיולוגיה ופתולוגיה, ואז גם התנסה במתן עיסוי לאנשים שונים עם בעיות שונות ובשיטות עיסוי שונות – הוא יידע לתת עיסוי הרבה יותר מקצועי ויעיל. אותו דבר אפשר לומר על עזרה נפשית. או במילים אחרות (ושוב, אני גונב מהתשובות שניתנו לי): זה כמו ההבדל בין שרברב לילד הולנדי. שניהם עוצרים את השיטפון אבל הראשון עושה את זה בצורה מובנית, עם כלים מקצועיים ובאופן שמחזיק לאורך זמן.

ההכשרה וההסמכה המקצועית מעניקים גם מימד מסוים של סמכות לפסיכולוג, וסמכות היא אלמנט שחשוב להרבה מאוד אנשים, בעיקר כשזה נוגע לטיפול בבעיה כלשהי. "זה כמו עם פגיעה פיזית. חבר יתן לך פלסטר, אבל לא תלך אליו כדי שינתח אותך", היתה אחת התגובות שקיבלתי.

הנושא הזה של המקצועיות הוא החשוב ביותר בעיניי. עבודה נפשית היא עניין מורכב למדי, ולמרות זאת יש הרבה אנשים שחושבים שהם יכולים להתעסק בה באופן אינטואיטיבי, בלי לרכוש הכשרה מתאימה (תהא זו אשר תהא). זה אחד ההבדלים המשמעותיים בעיני בין מטפל מומחה ומקצועי למי שהוא לא כזה, אבל אנחנו בכלל מדברים על ההבדל בין מטפל מקצועי לבין פשוט שיחה חברית. זה לא שלאנשים אין אינטואיציות טובות והרבה פעמים חברים יוכלו לומר את הדבר הנכון בזמן הנכון, גם אם זה לא בא ממקום של נסיון מקצועי – אבל זה טוב למצבים מסוימים ולא לאחרים. לכן, כאמור, אני חושב שמדובר בכלל בפונקציות שונות שלא סותרות זו את זו.

psychotherapy_fridays

עמדה נייטרלית ובלתי תלויה
כאמור, חברים זה חשוב, ואני לא מזלזל בערך של שיחה עם חברים. לפעמים זה מספיק ולא תמיד צריך לרוץ לפסיכולוג. אבל פסיכולוג יכול לעשות דברים שחבר לא יכול, או לא מחוייב, לעשות.

אחד הדברים הכי בולטים שעלו בתשובות שנתנו לי היא שפסיכולוג, לעומת חבר, מגיע מ

  עמדה נייטרלית ובלתי תלויה

. מספר אנשים אמרו שעם הפסיכולוג הם הרגישו בנוח לומר דברים מאוד פרטיים, שאפילו עם חברים מאוד טובים הם לא יכלו לשתף. יש הרבה כוח בזה שהפסיכולוג הוא צד שלישי. הוא שומע את הדברים מהצד של המטופל (ובמקרים רבים רק מהצד של המטופל) מה שמאפשר לו לגבש נקודת מבט שאין לחברים (לטוב ולרע, יש להודות) – אבל נקודת המבט הזו תהיה בלתי תלויה ביחסים מוקדמים בין המטפל והמטופל, פשוט כי אין כאלו.

הגדרה יפה מאוד שנתנו לי היא שהפסיכולוג מאפשר למטופל לחוות קשר בתוך

  סיטואציה מאוד מוגדרת

ולבחון איך הוא מתנהל בתוך האינטראקציה הזו וכך להבין את עצמו בתוך מערכות יחסים אחרות. זו הגדרה טובה ואכן לעתים קרובות אנחנו עובדים עם המטופל כדי לעזור לו להבין את עצמו ביחס לאחרים. פה אפשר לתת דוגמה לכלים מקצועיים שלומדים במהלך ההכשרה: היכולת של הפסיכולוג להבין תהליכים בתוך הקשר שלרוב לא שמים לב אליהם (העברה והעברה נגדית) וההתעקשות שלו להתייחס אליהם, גם אם זה לא נוח.
בנוסף, פסיכולוג אמור לשים לב למקום שהוא עצמו תופס בקשר. כמו שאמרו לי: "חבר יכול להשליך מעצמו ולתת עצות אחיתופל". גם פסיכולוג יכול להשליך מעצמו ולתפוס לא נכון את המטופל, אבל פסיכולוג טוב יידע לזהות את זה, להימנע מזה או ללמוד מזה לטובת המטופל. בנוסף, מכיוון שהפסיכולוג הוא אדם בלתי תלוי, הוא יכול לבוא מ

  מקום לא שיפוטי

.

אסכם את הנקודה הזו במשפט מאוד יפה שכתבו לי: "יש חברים שהם מראה בשבילנו, עם נקודות-עיוורון או עיוות שקיימות פחות בטיפול. כמו דיוקן מצויר לעומת דיוקן מצולם."

יחסי עבודה מאפשרים יותר תעוזה
זה מתחבר לחלק הקודם, אבל הוא מאוד חשוב בעיני. כשמדברים עם חבר טוב, אפשר לסמוך עליו שיתן כתף או עצה, אבל בסופו של דבר זה חלק ממערכת יחסים מורכבת ומתמשכת וסביר להניח שלא תרצו לפגוע בה. לא פעם ולא פעמיים אפשר לשמוע על מקרים בהם חבר לא מעז לומר משהו כי הוא לא רוצה לפגוע או להכעיס. זה לא שלפסיכולוג אין אינטרס לשמור על הקשר (ולא, אני לא מדבר על האינטרס הכלכלי), אבל פסיכולוג בהחלט יכול להעלות נקודות או לשאול שאלות שחברים היו מתקש להעלות. במילים אחרות, הוא לא מרגיש מחוייב לייפות את המציאות. אני אוסיף לזה ציטוט נוסף מתשובה שקיבלתי: "[אני] אוהבת את זה שאין לו שום מחוייבות להיות 'בצד שלי' כמו חבר."

זה לא שפסיכולוג לא אומר דברים שמכעיסים, מרגיזים או פוגעים בקשר. אבל הוא גם צריך לדעת איך להתמודד עם מצבים כאלו כשהם עולים ולהשתמש בהם בטיפול. זה חלק משמעותי מהכלים שרוכשים במהלך ההתנסות המעשית (זו אחת הסיבות, אגב, שאי אפשר ללמוד לטפל רק מספרים).

הצד השני הוא שיחסי העבודה מאפשרים גם לקיחת זמן וסבלנות, והתאמה לצרכים של המטופל. אצטט שוב: "נדמה לי שלפעמים הפסיכולוג מבין עלי דברים חשובים, אבל במקום להגיד ולזעזע אותי, הוא מוביל אותי בסבלנות, ואם זה נכון, אבין בעצמי."

פסיכולוג מעניק את מלוא תשומת הלב, הזמן והקשב שלו עבורך

אנחנו רוצים לחשוב שחבר טוב יהיה שם בשבילנו כל הזמן, אבל בינינו, זה לא באמת עובד ככה. פסיכולוג לעומת זאת, מתחייב לתת למטופל שלו זמן קבוע, פעם בשבוע (לפחות), במרחב מוגן ומוגדר, שהוא רק שלו (שעה בשבוע זה נשמע מעט, אבל תחשבו על זה, זה הרבה מאוד). הוא מחויב לתת לו את מלוא תשומת הלב, הקשב והזמן, בלי קשר למה קורה איתו באותו רגע (נסו לדמיין כמה קשה לפעמים להתנתק ממה שעובר עלינו ולתת את הקשב לאדם אחר. גם זה מעין "כלי מקצועי" שרוכשים תוך כדי העבודה). פסיכולוג גם מחוייב לסודיות מלאה, מה שלא בהכרח קורה עם חברים.

חברות, חשובה ככל שתהיה, היא דבר הדדי. טיפול לא. כמו שכתבו לי: "חברה לא תרצה שכל שבוע כשאנחנו נפגשות נדבר רק עלי. טיפול קודם כל ממוקד בי ובצרכים שלי ולא אמור להיות הדדי", וגם: "לחבר טוב המחויבות היא בחירה. לפסיכולוג המחויבות היא חובה אתית".

התימות האלו, הדוגמאות האלו, נראה לי שהן מכסות פחות או יותר את הנושא כמו שאני רואה אותו. איך זה נראה מהצד שלכם? מתי נראה לכם שעדיף הקשר הטיפולי על פני הקשר החברי ולהפך? האם אתם רואים את זה בצורה שונה?

4 Replies to “מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לשיחה עם חבר”

 1. "איך זה נראה מהצד שלכם? מתי נראה לכם שעדיף הקשר הטיפולי על פני הקשר החברי ולהפך? האם אתם רואים את זה בצורה שונה?"
  מהצד שלי זה נראה מאוד כללי, אף על פי שאתה עומד על ההבדלים בין פסיכולוג לחבר.
  בעיניי מדובר בעניין הכי גדול שקיים, נפש האדם היא עיקרו של האדם.

  פסיכולוג הוא:
  אדם זר , הוא לא חבר.
  אדם שלמד פסיכולוגיה 9 שנים באוניברסיטה, וסיים בהצלחה, והאוניברסיטה קבעה שהוא מוסמך לטפל בבעיותיהם הנפשיות של בני האדם.(ברור הוא, שהאוניברסיטה משחקת כאן את "אלוהים")
  גם במהלך הטיפול, הפסיכולוג שומר על דיסטאנס, חלק מהתנאים של להיות פסיכולוג.
  (אופיו ומהותו של הדיסטנס קובע מאוד את הצלחת הטיפול או כשלונו – וזה נשאר עלום עד מטושטש מה הוא הקשר הנכון בין מטפל מטופל, האם הוא יכול להיות גם חבר ועד כמה, יש הרבה גבולות שצריך להגדיר אותם למטופל שאינם נאמרים או מוסברים לו על ידי הפסיכולוג – ובכך אני רואה ליקויי חמור.
  אדם שמטפל בנפש עוסק ממש בדיני נפשות, האחראיות היא עצומה וכבדה מאוד, לכן אין זה נראה רציני שכל אדם שסיים בהצלחה את לימודי האוניברסיטה יהיה כשיר להיות פסיכולוג.
  כל אדם מבין שפסיכולוג צריך להיות אדם מורם מעם, איש עם מוסריות גבוהה, אהוב ומוערך על הבריות בצורה בלתי רגילה.הוא חייב להיות בריא בנפשו באופן כמעט מושלם.

  אלא שהעת המודרנית הפכה את הפסיכולוג לאיש מקצוע כמו כל מקצוע אחר .
  הטעות כאן היא פטלית והרת אסון.
  לחשוב שב9 שנים אני כבר מבין את נפש האדם ויכול לטפל בה זה ממש בדיחה.
  את מוח האדם שהוא פיזי, אפילו היום יודעים מעט מאוד, אז את נפשו שהיא רוחנית טוענים שיודעים לטפל..
  ברור שיש כאן זלזול אדיר בנפשות בני האדם ובטיפול בהם.
  וגם אצל אדם ענק רוח שהוא המובחר ביותר כמטפל, ההצלחה שלו לעזור לאנשים בתחום הנפש אינה מובטחת, כל שכן פסיכולוג שהוא איש קטן עם ידע קטן בתחום(האוניברסיטה טוענת להחזיק בכתר של המטפל הנפשי, אינני מקבל את יומרנותה מכל וכל, אין היא הגוף המוסמך בעיניי, כי ידיעותיה בתחום הרוחני של האדם שואפת לאפס, היא הפכה את רוחניותו של האדם למין "חומר" שניתן לבדוק אותו במעבדה.. אי אפשר לשנות את הכללים הקוסמיים ולהפוך את הרוח לחומר)
  האוניברסיטה לא מאמינה באלוהים ובכך עקרה מהשורש את כל אמינותה.
  נפש האדם מורכבת משני חלקים הנפש הבהמית כמו שיש לכל החיות והבהמות והנפש האלוקית היא החלק העיקרי של האדם, לנפש זו אין דבר וחצי דבר עם ה"חומר" שיש בעולם.
  ועניינה בין השאר היחסים החברתיים של האדם עם החברה, כיצד הוא יודע ליצור הרמוניה בינו לאנשים סביבו, מהי משמעות האדם והעולם, מהו תפקידו בשונה מן החיות, ומהי מטרת חייו.

  אין הפסיכולוגיה רואה ערך מקודש בחיי הנישואין אלא שותפות זוגית, אין היא רואה אותם כשני חלקים של דבר אחד, אלא כשני יישיות נפרדות.

  נושא נפשו של האדם הוא אדיר מימדים ומגיע עד האין סוף ממש, והנגיעה היא כאן על קצה המזלג בלבד.

 2. הרבה כשלים לוגיים. אין הבדל מהותי בין קישוא לאבטיח ולעצם העניין אבטיח טוב וטעים שהוא בחינם, בגובה העיניים, ושהאהבה שלו אינו תלויה בדבר – טוב כנראה מקישוא יקר, יומרני, ושמבין את "נפש האדם" כמו מעסה שיאצו מומחה שלמד בפקולטה לרפואה (עוד השוואה מופרכת).

  כמובן שבהמשך כמעט תמיד עולה הטענה שמעל הכל חשובה ה"כימיה" שיש למטפל ולמטופל, מה שמבטל במידה רבה את טענת המקצוענות , אבל שיהיה.

  כמי שחבש בעצמו את ספסלי המח' לפסיכולוגיה (אמנם לא קליני אבל את התאוריות מכיר לא רע), ברור לי שמדובר בתחום רך מאד של מדעי הרוח עם בסיס מדעי חלקי ככל שמדובר בפסיכותרפיה. כך או אחרת המחיר מופקע ולעיתי ם קרובות גובל בחזירות של ממש בהתחשב בשכר הנהוג במשק בישראל , ולא ברור אם הנזק הכלכלי העצום שווה את התועל ת הנפשית השולית , שאף פסיכולוג מעולם לא התחייב לספק אלא רק "לעשות כמיטב יכולתו".

  עם השנים אני מרגיש שכל הענף הזה נוטה להיות בלוף אחד גדול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.